Primaria Ghiroda - www.primariaghiroda.ro

Judetul Timis


Sistemul de Informatii Schengen II

Consiliul Local Ghiroda - Mic istoric

Istoricul Consiliului Local Ghiroda
De-a lungul anilor, functia de consilier local a fost ocupata de urmatoarele persoane:
1925 - 1926: Ioan Milos, Gheorghe Hitesan, Nicolae Catrina, Petru Bãlut, Constantin Cãprar, Efta Stoiadin, Ioan Rosca, Dimitrie Iorgovan si Virgil Popovici
1927: Lazãr Regep, Dimitrie Plesu, Gheorghe Hitesan, Ioan Milos, Achim Cinca, Martin Gruescu, Ioan Iovãnut, Costa Mica si Petru Pavel.
1928 - 1929: La fel ca si în anul 1927.
1930 - 1931: Consilierii aceeasi ca si în anul 1929 plus Constantin Contrea si Dumitru Croitoriu.
1932: Dumitru Jica, Petru Don, Lazãr Adamescu si Constantin Drãgutiu.
1933: Pavel Avrãmut, Dumitru Jica, Martin Gruescu, Gheorghe Regep, Lazãr Regep, Gheorghe Hitesan, Petru Pavel, Dimitrie Plesu, Ioan Cinca, Stefan Varga, Mihai Jambor, Petru Farchescu si Alexandru Kollar.
1934: Petru Craciun, Dimitrie Jica, Ioan Varga, Ioan Milos si Coloman Toth.
1935 - 1936: Traian Brânzei, Gheorghe Ardelean, Petru Pavel, Petru Crãciun, Pavel Avrãmut, Ioan Varga, Dimitrie Jica, Ioan Milos Coloman Toth si Gheorghe Hitesan.
1937: Consilieri aceeasi ca în 1936 plus Gheorghe Ursicã, Antoniu Marosy si Efta Stoiadin.
Anul 1938 aduce noi consiliei: Petru Nicola, Ioan Cinca, Ioan Regep, Petru Gruescu si Nicolae Catrina.
1941 - 1945: Traian Brânzei, Martin Gruescu, Ioan Cinca, Petru Crãciun, Petru Avrãmut, Ioan Bãlut, Petru Chisozan, Efta Botoca, Ioan Schneider, Ioan Pavel, Lazãr Adamescu, Nicolae Samaon, Petru Gruescu, Ioan Regep, Mihai Fazekas, Ioan Balos, Mihai Jambor, Gheorghe Hitesan, Gheorghe Iovi, Petru Cuzma.

Pânã la alegerile din martie 1993 Consiliul Popular era format din 15 consilieri alesi din trei formatiuni politice:
a). Conventia Democraticã: (9 consilieri), 4 consilieri din Partidul National Liberal (Milin Ioan, Pop Ioan, Rosca Pintea si Beleutã Gheorghe), 2 consilieri ai PNTcd (Ciocoi Nicolae si Sancira Gheorghe), 2 consilieri maghiari ai UDMR si 1 consilier din partea deportatilor (Zbengheci Mircea).
b). Frontul salvãrii nationale: 3 consilieri (Bostan Ioan, Dimitrescu Ioan, Moldovan Traian)
c). Miscarea ecologistã românã: 3 consilieri (Iancu Victor, Ilie Vasile si Rosu Petru)

In luna iunie 1996 s-au fãcut si alegeri de consilieri (cu 2 consilieri mai putin decât în legislatura precedentã). Din cei 13 consilieri, Conventia Democraticã are 4 consilieri, 2 consilieri liberali (profesorul Milin Ioan si tehnicianul Beleutã Gheorghe din Giarmata Vii), un consilier tãrãnist (PNTcd) Maxim Vasile si un consilier al Partidului Liberal - Conventia Democratã (PNLcd) Crisan Gheorghe. Partidul Aliantei Civice are doi consilieri (Sancira Gheorghe si Oprescu), iar viceprimarul este din partea liberalilor (PNL 93) - Bontea Ioan.
Alte partide au câte un reprezentant: PDSR - Botoca Tiberiu; UDMR - 1 consilier (Csehak Stefan, care a fost si în cealaltã legistraturã, dar atunci mai era si Iuhasz Ioan); Miscarea Ecologistã - Rosu Petru; Partidul Democrat - Toader Gheorghe si Partidul Unitãtii Nationale - PUNR - Gligor Remus.
Se poate cã desi Conventia Democratã are cei mai multi consilieri, aparitia unor partide care au avut candidat la functia de primar, a dus la câstigarea câte unui loc de consilier (este cazul MER, PDSR, PUNR). Apare si un candidat independent Traian Moldovan.

Alegerile locale din 04 iunie 2000 au scos la ivealã urmãtoarea conformatie:
Conventia Democratã 2000: Roibu Stefan, Maxim Vasile, Giuchici Celestin, Chimives Ioan (independent).
Partidul National Liberal: Milin Ioan, Bontea Ioan (viceprimar) si Crisan Gheorghe.
Partidul Social Democrat: Oprescu Stelian, Lombrea Silviu
Alianta Pentru România: Posteucã Maria, Cãdariu Doru. In ianuarie 2002, odatã cu fuziunea dintre PNL si APR, dl. Cãdariu a trecut la PSD, iar dna. Posteucã a rãmas independentã.
Partidul Umanist din România: Milos Petru, Moldovan Traian.
Luni, 01 iulie 2003, în sedinta extraordinarã a Consiliului Local, dând urmare adresei Prefecturii Timis, cu numãrul 4761 din 13.06.2003, prin care se confirmã starea de incompatibilitate a consilierilor locali: Oprescu Stelian, Giuchici Celestin si Vârlan Garofina, au fost alesi trei noi membrii: Mereu Ioan, Sancira Gheorghe si Botoca Tiberiu.

in urma alegerilor desfasurate in data de 06.06.2004, Consiliul Local avea urmatoarea configuratie:
AGACHE GRIGORE-PNL
BOTOCA SORIN-PUR
CADARIU VASILE DOREL-URR
CHIMIVES IOAN-PSD
CRISAN GHEORGHE-PNL
GIUCHICI IONEL-PD
LOMBREA SILVIUS-PSD
MILIN IOAN-PNL
MILUTIN IONELA-PRM
POSTEUCA MARIA-PSD
ROIBU STEFAN-PNTCD
SURDEA IOAN-PSD
TOROC IOAN-PNTCD

In urma alegerilor din luna iunie 2008, noul Consiliu are urmatoarea componenta:  

1. SUCIU FLORENTINA APARTENENTA POLITICA: PNL (Activitate din 2009, intra, in Consiliu in locul d-lui Bontea Ion, retras in ianuarie 2009)

2. BOTOCA SORIN CONSTANTIN APARTENENTA POLITICA: PC

3. CINCA MARCEL APARTENENTA POLITICA: PSD

4. CRISAN GHEORGHE APARTENENTA POLITICA: PNL

5. DRAGANESCU LAURENTIU GHEORGHE APARTENENTA POLITICA: PV

6.ROIBU STEFAN APARTENENTA POLITICA: PNT-CD (intra in Consiliu in luna februarie in locul d-lui

GIUCHICI IONEL APARTENENTA POLITICA: PNT-CD, retras in ianuarie 2010)

7. GREF APARTENENTA POLITICA: PDL

8. LOMBREA SILVIUS APARTENENTA POLITICA: PSD

9. PAVEL TIBERIU APARTENENTA POLITICA: PNT-CD

10. SANCIRA IOAN GHEORGHE APARTENENTA POLITICA: PNG-CD

11. SUCIU MONICA TANIA APARTENENTA POLITICA: PDL

12. SURDEA IOAN APARTENENTA POLITICA: PDL

13. URSU DANIEL BENIAMIN APARTENENTA POLITICA: PDL

14. USVAT MARIUS APARTENENTA POLITICA: PV

15. VLAICU CLAUDIA APARTENENTA POLITICA: PDL

 

ALEGERI LOCALE IUNIE 2012:

1. BOTOCA SORIN CONSTANTIN: PC USL

 
2. CĂRĂGUI CRISTIAN DUMITRU: PDL


3. CINCA MARCEL:  PSD USL

                                     
4. CISMADIA EMIL: PNL USL

                           
5. DRĂGĂNESCU  LAURENȚIU GHEORGHE: P. Verde


6. GREF FLORIN:  PNTCD   


7. IONELE REMUS: PDL


8. JURJ OVIDIU VIOREL: PNTCD


9. MAXIM MAXIMILIAN VASILE:   P. Verde

               
10.  PAVEL TIBERIU:  PNCTD                         

 

11.  SANCIRA IOAN GHEORGHE: PSD USL


12.  SUCIU FLORENTINA: PNTCD


13.  SUCIU MONICA TANIA: PDL


14.  TĂURESCU CASIAN:  PPDD

              
15.  VLAICU CLAUDIA: PDL