Primaria Boldur - www.primariaboldur.ro

Judetul Timis


Sistemul de Informatii Schengen II

Festivalul International de recitare in grai strabun STEFAN PATRUT - editia a II-a

« Inapoi

Festivalul Internaţional de recitare în grai străbun şi folclor autentic  "Ştefan Pătruţ"

Ediţia a II- a

28.09.2014

 

PARTICIPANŢI - SECŢIUNEA FOLCLOR

 

1.      ANSAMBLUL FOLCLORIC „BOLDUREANCA”  - BOLDUR

Soliștă vocală: LARISA LUNGU

Solist instrumentist saxafon: GHEȚA IONEL-CRISTIAN

 

2.      ANSAMBLUL FOLCLORIC „IZVORAȘUL” – BUZIAȘ

Soliști vocali: RAMONA TORZAN- GOMBOȘ; RAMONA ILIEȘI-DRĂGAN; ADRIAN STANCA; OANA și RALUCA STANCA; CORNELIA LUPULESCU; LILIANA SAVU-BADEA

 

3.      ANSAMBLUL FOLCLORIC „IEDERA” - OȚELU ROȘU

Solist vocal: TRAIAN BARBU

 

4.      ANSAMBLUL FOLCLORIC „PERLA BANATULUI” – LUGOJ

Soliști vocali: CRISTI NECHITA și DAIANA CHIȘOZAN

 

5.      ANSAMBLUL”BUSUIOCUL ” – MĂNĂŞTIUR

 

6.      ANSAMBLUL FOLCLORIC „DATINI JDIORENE” – CRICIOVA

Soliști vocali: DORIN BIRIȘ COȘBUC și DUMITRESCU DARIANA

 

7.      ANSAMBLUL TINERETULUI (MLADOST) – UNIUNEA SÂRBILOR DIN ROMÂNIA – TIMIȘOARA

 

8.      ANSAMBLUL MLADOST DIN KREPOLJIN – VALEA TIMOCULUI - SERBIA

 

PARTICIPANŢI SECŢIUNEA RECITARE ÎN GRAI BĂŢĂŢEAN

1.      ȘCOALA GIMNAZIALĂ BOLDUR

-          HAȚEGAN EMILIAN

-          VIȚONESCU GABRIEL

-          POPESCU MANUEL

-          GAȘPAR ROXANA

-          BOTIZAN DARIA

2.      COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “C.D. LOGA” CARANSEBEȘ

-          MOLEA ELENA

-          CURCELUSCHE IULIA

3.      LICEUL TEORETIC “TRAIAN VUIA” FĂGET

-          DAVID ANISIA-DORIS

-          TODOR ANDREEA

-          OLARIU LUIZA

-          NECȘA EUGEN

4.      ȘCOALA GIMNAZIALĂ “GEORGE GÂRDA” MĂNĂȘTIUR

-          STĂNESCU FRANCESCA-ANDREEA

-          MARTINOVICI ORLANDO

-          RUS RAMONA 

5.      ȘCOALA CU CLASELE I-IV PRISACA

-          MEILĂ ROXANA-NICOLETA

-          CORDUNEANU MIHAI-ADRIAN

-          MEILĂ RĂZVAN-PETRU

6.      ȘCOALA GIMNAZIALĂ “SORIN TITEL” MARGINA

-          CIOCAN ROXANA

-          PAUL BENIAMIN SERGIU

 

INVITAŢI

 Scriitori  în grai bănăţean

ION CĂLIMAN

ION GHERA

GELU CÎMPEAN

IONEL PEIA

DIMITRIE ACEA

PETRU ANDRAȘ

SERGIU BOIAN

TIBERIU POPOVICI

NICOLAE GHEJU

DAN LIUȚ

 

A doua ediție a festivalului a fost organizată de CONSILIUL JUDEȚEAN TIMIȘ, CENTRUL DE CULTURĂ ȘI ARTĂ A JUDEȚULUI TIMIȘ, PRIMĂRIA ȘI CONSILIUL LOCAL BOLDUR și ȘCOALA GIMNAZIALĂ BOLDUR.